15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ihlamurunfaydalari.com 300

Ayvalı Ihlamur Çayı FaydalarıAyvalı ıhlamur çayı faydaları saymakla bitmez. Ayvalı ıhlamur birçok farklı yararı olan, çok şifalı bir içecektir. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan ıhlamurun faydaları artık neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Ihlamurun verdiği sağlığı destekleyici özellik ile ıhlamura ek olarak ayva karışımı ile sağlığınıza sağlık katabilirsiniz. Ayrıca ıhlamur çayı içerisine ayva ekleyerek hazırlayacağınız ayvalı ıhlamur çayı sizlere ayrı bir lezzet sunacaktır. Her geçen gün tüketimi artan ayvalı ıhlamur vermiş olduğu sağlığa katkı ve lezzeti ile popülaritesi de yavaş yavaş artmakta.

Ihlamurun en büyük faydası tartışmasız nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara bağlı olarak vücut içerisine giren virüs ve mikropların vücuttan idrar yolu ve terleme sayesinde atılmasıdır. Ayvanın sağlık açısından en bilinen etkisi ise boğaza yaptığı yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkisi ile beraber vücuttaki mikroplara karşı olan öldürücü etkisidir. Ihlamur ve ayva gibi iki büyük şifalı bitkinin birleşiminden ise resmen bir mucize olan ayvalı ıhlamur çayı ortaya çıkıyor.

Ayvalı ıhlamur çayı hazırlanışı konusunda ise iki farklı yöntem tercih edebilirsiniz. Bu yöntemlerden ilki piyasada direk sallama bitkisel çay şeklinde satılan çaylardan temin edip sıcak su ile beraber elde etmektir. Özellikle doğadan ayvalı ıhlamur çayı gerçekten güzel bir lezzet. Fakat piyasa üzerinde hazır çay olarak hazırlanan bu ayvalı ıhlamur çaylarında ıhlamur oranı %70; ayva aroması veya ayva parçacıklarının oranı ise %5 civarında olduğundan gerçek lezzetini alamayabilirsiniz. Bu sebepten dolayı uzmanlar tarafından ayvalı ıhlamur çayı yapımı konusunda evde kendi kendinize yapmanız şiddetle öneriliyor. Ayva gibi şifa dolu bir meyveden daha fazla sağlık alabilmek ve daha güzel bir lezzet yakalamak adına ayvalı ıhlamuru evde kendiniz hazırlamanız daha iyi olacaktır. Bu sebepten dolayı sizlere evde ayvalı ıhlamur çayı nasıl yapılır, ayvalı ıhlamur çayı tarifi konusunda yardımcı olacağız. Ayrıca yazının ilerleyen kısmında ayvalı ıhlamurun faydaları konusunda sizlere daha detaylı bilgi aktaracağız.

Ayvalı Ihlamur Çayı Faydaları

Ayvalı ıhlamur faydaları konusunda birçok şey sayabiliriz. Fakat ayvalı ıhlamur çayı faydaları saymakla bitmez. Yine de sizlere ayvalı ıhlamur çayının faydaları konusunda öne çıkan yararlarını maddeler olarak aktaracağız.

Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı vücudumuzun savunmasına yardım eder. Bağışıklık sistemimizi ciddi oranda güçlendirir. Virüs ve bakterilere bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklara karşı ciddi koruma kalkanı oluşturur.

Ihlamur ile beraber tüketilen ayva, mide hastalıklarınıza büyük fayda sağlayacaktır. Özellikle mide yanması gibi problemleriniz var ise bu problemlerinize ciddi olarak iyi gelecektir.

Nefes açıcı ve solunum yollarını rahatlatıcı özelliği vardır. Bundan dolayı kronik astım hastaları ve öksürük gibi problem yaşayan kişiler için birebir denilebilir.

Nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmadan önce içilirse bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi hastalıklara yakalandıktan sonra içildiği zaman vücudumuza terleme yaptırır. Vücudumuzda yaptırdığı bu terleme etkisi ile beraber hastalığa neden olan bakteri ve virüsleri vücudumuzdan atmamızı sağlar.

Ayvalı ıhlamur faydaları arasında sayabileceğimiz diğer bir fayda ise sindirim sistemini düzenlemesidir. Sindirim sistemini rahatlatır, bağırsak hareketlerimizi düzenler. Kabızlık ve ishal gibi hastalıklara karşı yardımcı olacaktır..

Vücudumuzda olan bakteri, virüs ve zararlı toksinleri vücuttan arındırarak idrar yolu ile atılmasını sağlar.

Ayvalı Ihlamur Çayı İçin Gereken Malzemeler

 • 5 gram kadar ıhlamur
 • 1 adet orta boy elma
 • 1 adet orta boy ayva
 • 750 ml kadar su
 • Dilerseniz 1 adet limon
 • Dilerseniz 1 adet tarçın

Limon ve tarçın ayvalı ıhlamur çayına ayrı bir lezzet katacaktır. Fakat tarçın veya limonun tadını beğenmiyorsanız veya canınız istemiyorsa eklemeyebilirsiniz. Tamamen size kalmış bir tercihtir.

Ayvalı Ihlamur Çayı Yapılışı

Ayvalı ıhlamur hazırlanışı gerçekten hızlı ve kolay. Sizde ayvalı ıhlamur çayı yapılışı başlığını bitirdiğimiz zaman göreceksiniz ki sadece dakikalar içerisinde hazırlayabilirsiniz.

Ayvalı ıhlamur çayı için ilk olarak bir yanınıza bir adet çaydanlık alın. İçerisinde yaklaşık olarak 750 ml kadar su koyarak kaynatmaya başlayın. Ardından elma ve ayvaları iyice yıkayın ve dörder parçaya bölün. Kabuklarını soymayın kesinlikle. Sonrasında aynı şekilde ıhlamuru da güzelce yıkayın. Ihlamurun suyunu iyice süzün. Sonrasında kaynamış olan suyun içerisine ıhlamurları, elma parçalarını ve ayva parçalarını atın. Suyu dilerseniz biraz daha ısıtabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta kesinlikle karışım içerisinde kaynamasına izin vermeyin. Sadece ısıtabilirsiniz. Çünkü meyveler içerisinde olan aroma, vitaminler ve mineraller suyun kaynaması ile beraber yok olur. Ayvalı ıhlamur çayının herhangi bir faydası olmaz.

Bu sebepten dolayı ilk olarak suyu kaynatın sonrasında içerisine meyveleri ve ıhlamuru ekleyin. Dilerseniz biraz ısıtabilirsiniz ama kaynamamasına kesinlikle dikkat edin. Ayvalı ıhlamur çayı yapılışı konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise karışımın içerisine sonradan kesinlikle su eklemeyin. Hazırladığınız karışım tek içimlik olacak çünkü. İkinci kullanımınız da herhangi bir fayda göremeyeceğiniz gibi ıhlamur kaynaklı bazı problemlerle karşı karşıya gelebilirsiniz. Ayrıca içerisinde mikrop oluşumu gibi problemlerde yaşanabileceği için ayvalı ıhlamur çayı faydası olacağına zararı olur.

Ihlamur ve meyveleri sıcak suya ekledikten sonra 5 dakika demlenmesini bekleyin. Sonrasında isteğe bağlı olarak içine bir adet tarçın atabilir ve limon sıkabilirsiniz. Ve ayvalı ıhlamur çayı servise hazır.

 

 

 Paylaş:
SONRAKİ YAZI
Ihlamur Kaynatma

8 Yorumlar

 • 6 Şubat 2018 at 21:23
  Kahraman Güleç

  Ayvalı ıhlamur çayı yararları konusunda güzel bilgiler

  CEVAP
 • 7 Şubat 2018 at 00:27
  Mehtap Kaya

  Ayvalı ıhlamur çayının faydaları nelerdir ve ayvalı ıhlamur çayı nasıl yapılır konusunda verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

  CEVAP
 • 17 Şubat 2018 at 22:40
  Caner Yeşim

  Ayvalı ıhlamurun faydaları nelerdir hakkında bilgiler için sagolun

  CEVAP
 • 25 Şubat 2018 at 09:57
  İlayda Yeşilırmak

  Ayvalı ıhlamur çayının faydaları ve zararları ile ilgili bilgiler için sagolun

  CEVAP
 • 1 Mart 2018 at 11:36
  Defne Nil

  Gerçekten ellerinzie sağlık. Ayvalı ıhlamurun bu kadar çok faydasının oldugunu bimiyordum. Günlük olarak tüketmeye dikat edeceğim

  CEVAP
 • 3 Mart 2018 at 00:13
  Melisa Ağrı

  Ayvalı ıhlamur çayının faydaları nelerdir ayvalı ıhlamur çayı nasıl yapılır konularına güzel değinmişsiniz

  CEVAP
 • 6 Mart 2018 at 06:56
  Kamil

  ayvalı ıhlamur çayı faydaları ve ayvalı ıhlamur çayı yapımı hakkında bilgiler için sagolun

  CEVAP
 • 12 Mart 2018 at 09:57
  Yeşim

  ayvalı ıhlamur çayının bu kadar faydası oldugunu bilmiyordum. Gerçekten ayvalı ıhlamur çayının faydaları çok fazlaymış. Verdiğiniz ayvalı ıhlamur çayı tarifi ile yapacağım en kısa zamanda.

  CEVAP

BİR CEVAP BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.