15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ihlamurunfaydalari.com 300

IHLAMUR ÇAYI YAPILIŞI , IHLAMUR ÇAYI NASIL DEMLENİR?Ihlamur ağaçları yaz aylarında çiçeklenir ve yaydıkları koku muhteşemdir. Ihlamur ağaçlarından toplanan bu güzel kokulu çiçekler kurutulup kış aylarında demlemek için saklanırlar. Ihlamurun faydaları saymakla bitmez , sağlığa ne kadar faydalı bir içecek olduğunu yüz yıllar içerisinde kanıtlamıştır. Fakat aşırı kaynatılan ıhlamur içerisindeki fayda sağlayan etkenleri azaltabilmektedir ve bu yüzden ıhlamur çayı yapılışı ve ıhlamur çayı nasıl demlenir bunları doğru bilmek önemlidir.

IHLAMUR ÇAYI YAPILIŞI , IHLAMUR ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Ihlamur çiçeği tüm şekilde sarı olan yaprakları ile birlikte kaynatılmalıdır. İyi bir demleme için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

IHLAMUR ÇAYI YAPILIŞI , IHLAMUR ÇAYI NASIL DEMLENİR?

  • Demliğimize bir tutam ıhlamur çiçeği koyulur
  • 1 su bardağı kaynar su çiçeklerin üzerine dökülür
  • Kısık ateşte 10 dk demlenmeye bırakılır
  • Ihlamurumuz süzülerek içime hazır hale gelir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çok kaynatılan, fazla demlenen ıhlamur çiçekleri fayda bakımından etkisini azaltmaktadır ve bu bakımdan ıhlamur çayı yapımını bilmek ıhlamur çayı nasıl demlenir dikkate almak oldukça önemlidir.

Ek olarak demlediğiniz ıhlamur çayına limon , zencefil v.b gibi diğer şifalı bitkileri de eklediğinizde daha faydalı ve içimi daha lezzetli bir ıhlamur çayınız olur.

Kış ayları demek vücudumuzun hastalıklara karşı savunmasının azaldığı zamanlar demek ve kışın ıhlamur tüketimi bu tarz kış hastalıklarına karşı da vücudumuzun direncini arttır savunmasını güçlendirir.

Ayrıca sitemizde bulunan farklı ıhlamur çayı tariflerine de bir göz atmanızı tavsiye ederiz ;

Altın otu Kuşburnu Ihlamur Çayı Tarifi – Ballı ıhlamur çayı TarifiPaylaş:
ÖNCEKİ YAZI
Ihlamurun Faydaları Zararları Nelerdir?
SONRAKİ YAZI
Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

4 Yorumlar

BİR CEVAP BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.