15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ihlamurunfaydalari.com 300

ihlamur-nasil-demlenir

Ihlamur Nasıl DemlenirIhlamur Nasıl Demlenir. Ihlamur çayı çok hoş bir aroması ve mükemmel kokusu ile kış aylarının vazgeçilmez içecekler arasında yer alır. Tilia ismi de verilen ıhlamur ağaçları ilkbahar mevsiminde çiçek açar. Bu çiçekler ve yaprakları ie insan sağlığına olumlu etkileri saymakla bitmez. Özellikle kış aylarında baş gösteren grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarına karşı vücudun bağışıklık sistemine yardımcı olur.

Ihlamur çayının insan sağlığına faydaları saymakla bitmez. Bu faydaların arasında en önemlilerinden bir tanesi de şüphesiz sinir sistemine olan etkisidir. İnsanın sinir sistemini olumlu yönde etkileyerek kişinin yaşadığı stres, aşırı öfke ve kaygı gibi duyguların rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda ter attırma özelliği olan ıhlamur vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Boğaz ağrısı ve ishal gibi rahatsızlıklara karşı da iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Tüm bu sağlığa faydalı özelliklerine ek olarak hoş kokusu ve çiçek açtığı zamanki görselliği ile bahçe ve sokakların vazgeçilmezidir.

 

Ihlamur Nasıl Demlenir

Ihlamur ağacının yeni açmış çiçekleri ile beraber taze yaprakları toplanarak aşırı güneş almayan bir ortamda kurumaya bırakılır. Kurutma işleminin ardından ıhlamur çiçekleri ve ıhlamur yaprakları demlenerek ıhlamur çayı olarak tüketilir. Peki en güzel ıhlamur nasıl demlenir, en iyi ıhlamur demleme yöntemi nedir?

İlk olarak çayın suyunu kaynatmakla başlıyoruz. Su kaynadıktan sonra 1 su bardağı kadar kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar ıhlamur çiçeği ve ıhlamur yaprağı koyuyoruz. Sonrasında karıştırıp demlemeye bırakıyoruz. Yaklaşık 4-5 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra ıhlamur çayının içerisindeki yaprakları ve çiçekleri süzgeç kullanarak süzüyoruz. Sonrasında sıcak bir şekilde içilmeye hazır. Dikkat etmeniz gereken ıhlamurun faydalarını kaybetmemesi adına her zaman tüketebileceğiniz kadar ıhlamur çayı demlemek gerekmektedir.

Ihlamur çiçeği ve ıhlamur yaprağı kesinlikle su ile beraber kaynatılmamalıdır. Ayrıca demlendikten sonra direkt olarak tüketilmelidir. Özellikle ıhlamurların su ile beraber kaynatılması durumunda içerisinde yer alan yararlı maddeler kaybolur. Su ile beraber kaynatılan ıhlamurun kişiye sağlık açısından hiç bir yararı dokunmaz. Ihlamur çayının demlenmesi sadece bir defa yapılmalıdır. Demlemede kullanılmış ıhlamur çiçeği veya yapraklarını kesinlikle tekrar demlemek adına kullanılmaması gerekmektedir. Ihlamur çayı demlemek için sadece kurutulmuş ıhlamur yaprağı ve ıhlamur çiçeği kullanılabilir.

 

Ihlamur Demlendikten Sonra Nasıl Tüketilmelidir

Ihlamurlar demlenerek hazırlandıktan sonra yemek sonrasında veya ara öğünlerde tüketilebilir. Gün içerisinde 3-4 bardak kadar ıhlamur çayı tüketmek sağlığa yararlıdır. Ihlamur çayının şekersiz içilmesi vücut sağlığınız adına daha yararlı olacaktır. Ayrıca kilo, obezite ve şeker hastalığı gibi problemi olmayan kişiler ıhlamur çayını balla tatlandırarak içebilir. Balla tatlandırılan ıhlamur çayının hiç bir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır. Aksine balın antibiyotik etkisi sağlığınıza pozitif yönde etki edecektir. Ayrıca ıhlamur çayına dilerseniz limon sıkabilirsiniz. Ihlamur çayı içerisine ekleyeceğiniz limon çayın lezzetine lezzet katacağı gibi sağlık açısından da etkisini arttıracaktır.

Çocuklarda Ihlamur Çayı İçebilir

Her yaş grubunda tüketilebilen ıhlamur çayının çocuklar tarafından tüketilmesinde de hiç bir sakınca yoktur. Bu duruma bağlı olarak 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş ıhlamur yaprağı veya ıhlamur çiçeğini kaynamış suyun içerisine atıp demlenmesini bekledikten sonra çocuklarınıza verebilirsiniz. Ayrıca limon suyu kullanarak veya bal eklemesi yaparak çocuklarınızın ıhlamur çayının tadını sevmesini de sağlayabilirsiniz.

 Paylaş:
ÖNCEKİ YAZI
Hibiskus Bitkisi Nedir ve Faydalı mıdır?

0 Yorum

BİR CEVAP BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.