15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ihlamurunfaydalari.com 300

gebelikte-ihlamur-icilir-mi

Gebelikte Ihlamur İçilirmiGebelikte Ihlamur İçilir mi? Ihlamur çayı sağlığa olumlu katkıları ve güzel bir lezzet sunduğu için çok sık tercih edilen bitki çaylarından bir tanesi olsa da ıhlamur ile ilgili en çok sorulan soru gebelikte ıhlamur içilir mi olur. Hamilelik sürecinde gebe kişi haklı olarak yediği ve içtiği şeylere ekstra bir dikkat ve özen göstermesi gerekiyor. Bu davranış hem anne karnındaki bebeğin sağlığı için hem de anne adayının sağlığı için doğru ve önerilen bir davranıştır.

Gebelik süreci dışarısında rahatlıkla tüketilebilen bazı gıdaların tüketimi gebelik süresince olmaması gerekebiliyor. Bu duruma bitki çayları da örnek gösterilebilir. İçerisinde birçok etken madde ve uyarıcı bulunabilen bitki çayları doktora sorulmadan veya bitki çayının içeriği hakkında detaylı bilgi sahibi olmadan tüketilmemelidir. Fakat ıhlamur çayı bu noktada hamilelikte zararlı olan bitki çayları grubunda yer almıyor. Çünkü bugüne kadar gebelik sürecinde ıhlamur tüketimi ile ilgili hiç bir yan etki tespit edilememiştir. Miktarı çok fazla abartılmadığı sürece ıhlamur çayı gebelikte tüketilebilir.

Hamilelikte ıhlamur çayı içilir mi sorunuza bu şekilde yanıt bulduktan sonra gebelikte ıhlamur tüketimi ile ilgili dikkat etmeniz gereken noktalara değinelim. Gebelik dönemi içerisinde önceden alerji ve hassasiyetiniz olmayıp gebelik zamanı ortaya çıkan alerji ve hassasiyet görülebilir. Bu nedenle gebelikte ıhlamur çayı tüketimine temkinli davranmanız gerekmektedir. Bu ve benzeri durumların yaşanması durumunda ise en kısa sürede doktorunuz ile görüşerek fikir danışmanız en doğrusu olacaktır.

 

Hamilelikte Ihlamur Çayı Tüketimi Nasıl Olmalı

Ihlamur çayı özellikle grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında kurtarıcı olarak gösterilen içeceklerden bir tanesidir. Ihlamur çayı limon ile beraber tüketildiği zaman rahatlatıcı ve bağışıklık sistemine katkıları artmaktadır. Özellikle grip gibi bir hastalığa yakalanan gebeler için sorulan gebelikte ıhlamur içilir mi sorusunu sorarsanız cevabı yine aynıdır. Eğer özel bir alerji vs gelişmediyse gönül rahatlığı ile belli miktarlarda tüketilebilir.

Ihlamurun Çayının Sağlık Üzerindeki Etkileri

Ihlamurun normal durumda olduğu gibi gebelik süresince de saymakla bitmeyecek faydası bulunmaktadır. Ihlamurun faydalarının başında ise sinir sistemini rahatlatan ve dinlendiren etkisi gelmektedir. Ayrıca üst solunum yollarını rahatlatan ıhlamur çayı, bal veya limon ile tüketilirse hastalıklara karşı mücadelede bağışıklık sisteminizin gücünü katlarca arttıracaktır. Gebelik süresince migren ve boğaz ağrısı içinde tüketilebilir. Fakat gebelik ile ilgili ne olursa olsun bir risk alınmaması adına gebelikte ıhlamur içilir mi konusu hakkında doktorunuza danışmalı ve onay vermedikçe kullanmamalısınız.

 Paylaş:
ÖNCEKİ YAZI
Bebeklere Özel Ihlamur Çayı Tarifi
SONRAKİ YAZI
Ihlamurun Zararları Nelerdir

0 Yorum

BİR CEVAP BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.