15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ihlamurunfaydalari.com 300

ihlamurun-faydalari

Ihlamurun Faydaları Zararları Nelerdir?Küçük yaşlarımızdan bu yana ıhlamur hep hayatımızın içerisinde yer aldı. Küçüklük zamanlarımızda her boğazımız ağrıdığında, öksürmeye başladığımızda, en ufak soğuk algınlığı belirtisinde anneler tarafından mutfakta ıhlamur kaynatılırdı. Küçüklüğümüzde yüzümüzü ekşiterek içtiğimiz ıhlamur ilerleyen zamanlarda ise bizlere tam kötü gün dostu olmayı başardı. Kendimizi her kötü hissettiğimiz anda yardımımıza koştu.

Ihlamur ortalama 25 ile 50 metre arasında uzunluğa sahip olan ıhlamur ağacında yetişiyor. Ihlamur ağacı üzerinde yer alan ıhlamur çiçeklerinin etrafa yaydığı o tatlı ve hoş koku sebebi ile evlerin bahçelerinde ve hatta sokak aralarında bile yetiştirilmekte. Sarı ve beyaz renklerde açan ıhlamur çiçekleri ve ıhlamur yapraklarının kurutulması ile özellikle kış aylarında çayın ve kahve alışkanlıklarının pabucunun dama atılma sebebi.

Kış aylarında sade içebileceğiniz gibi dilerseniz bal, limon ve zencefil ile karıştırarak da rahatlıkla içebilirsiniz. Ihlamur ayrıca kalsiyum için zengin bir besin kaynağıdır. Güçlü bir A vitamini ve B6 vitamini deposu olması da diğer bir özelliği. Anlayacağınız ıhlamur sadece kışın bizi soğuk algınlığından korumakla kalmıyor. Sağlığımıza birçok faydası sayesinde hayat kalitemizin artmasını sağlıyor.

ihlamurun-faydalari

Ihlamurun Faydaları Nelerdir

Özellikle Avrupa üzerinde çok sık tüketilen ıhlamur, yüzyıllardır çeşitli birçok hastalığın tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Ihlamurun tek faydası soğuk algınlığına iyi gelmesi değildir. Emin olabilirsiniz ki ıhlamurun bilmediğiniz yüzlerce sağlığa faydası bulunmaktadır. Strese iyi gelmesinden tutun kalp çarpıntısını dindirmeye kadar birçok farklı yararı bulunmaktadır.

Ihlamur Grip Ve Nezle İçin Birebir

ihlamur-soguk-alginligi

Ihlamur soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi rahatsızlıklar için resmen doğal bir ilaç. Özellikle kış aylarında artan soğuk algınlığı ve grip salgınlarından korunmak hatta bu hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılmakta. Ihlamurun bu doğal ilaç etkisini bal, limon ve zencefil ile arttırmakta mümkün. Özellikle bal ile birleşen ıhlamur vücudun direncini ve hastalıklara karşı mücadelesini inanılmaz bir şekilde arttırır. Balın doğal antibiyotik özelliği ile birleşen ıhlamurun etkisi iki katına çıkmaktadır. Fakat bal ile ıhlamuru karıştırırken dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Bal aşırı sıcak suda antibiyotik özelliğini kaybetmekte. Bundan dolayı ıhlamur ile balı karıştırmadan önce kesinlikle ıhlamur çayının soğumasını beklemelisiniz. Yoksa ballı ıhlamur çayının soğuk algınlığına karşı tam etkisini göremezsiniz.

Ihlamur Öksürüğü Keser Boğazınızı Yumuşatır

ihlamur-oksuruk

Soğuk algınlığına iyi geldiği kadar öksürük konusunda da sıcak bir ıhlamur sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Ihlamurun üşütmeye bağlı gelişen öksürüğü önleme ve azaltma özelliği vardır. Öksürüğünüz olduğu zamanda düzenli ve sıcak olarak ıhlamur çayı tükettiğiniz zaman öksürmenize neden olan bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Solunum yolunuzda meydana gelen tahrişlerin giderilmesini sağlar. Kısacası ıhlamurun faydalarından bir tanesi de öksürükten daha hızlı ve daha kolay bir şekilde kurtulmanızdır.

Ihlamur Vücut Direncini Arttırır

ihlamur-vucut-direnci

Ihlamur metabolizmanızı hızlandırır ve kuvvetlendirir. Kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlar. Bu faydaları sayesinde kış aylarında vücudunuzu daha sıcak tutmanıza yardımcı olur. Özellikle kış aylarında çok üşüyen kişilerin bu üşüme sorunu için ıhlamur tüketmesi önerilir.

Astım Ve Bronşit Gibi Solunum Yolu Hastalıklarına Karşı Birebir

ihlamur-astim-bronsit

Ihlamurun genel olarak tüm solunum yollarına iyi geldiğini az önce sizlere söylemiştik. Nefes açıcı özelliği olan ıhlamur, başta bronşları ve diğer solunum yollarını yumuşatır ve rahatlatır. Solunum yollarına karşı olan bu faydası sayesinde özellikle kronik astım rahatsızlığı olan kişilere ıhlamur tüketimi şiddetle önerilir. Alerjiye bağlı olan astım içinde önceden tüketilmiş olması rahatlamayı sağlayabilir. Ayrıca ıhlamur çayı tüketimi astım ataklarını da ciddi miktarda hafifletir. Rahat bir şekilde atlatılmasını sağlar. Akciğer üzerinde oluşan iltihaplara da iyi geldiğini söyleyen alanında uzman doktorlarda bulunmaktadır.

Terlemeyi Sağlayarak Vücudunuzu Düzenler

ihlamur-terleme

Ihlamur içerken hafiften terlemeye başladığınızı önceden fark etmişsinizdir. İşte bu terleme vücudunuzdan mikropların atılmasını sağlıyor. Özellikle kış aylarında virüslerden kaynaklı salgın hastalıkların sayısı çok artıyor. Bazı virüs türleri vücudunuzdan terleme yolu ile atılmakta. Bu sebepten dolayı terleme için ıhlamurun faydaları arasında olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz terlemenizi arttırmak adına ıhlamur çayı içerisine acı biber ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem solunum yollarınızı rahatlatır hem de terleme şiddetinizi arttırmış olursunuz.

Ihlamur Sindirimi Kolaylaştırır

ihlamur-sindirim

Sıvı olduğundan dolayı sindirim sisteminize yük oluşturmaz. Ama yavaş çalışan sindirim sistemi için bağırsak hareketlerini hızlandırır ve düzenler. Sindirilmeyi hızlandırır. Mideyi yormaz ve güçlendirir. Özellikle sık sık kabızlık çeken kişiler için ıhlamur faydaları arasında az bilinen bu sindirim sitemini düzenleme özelliği büyük önem taşır.

Göz Sağlığınıza İyi Gelir

ihlamur-goz-sagligi

Ihlamurun faydaları arasında yer alan bir diğer faydası da göz sağlığına iyi gelmesidir. Özellikle ıhlamur çayı içerisine batırdığınız pamukları göz kapaklarınızın üzerine koyarak göz sağlığınıza fayda sağlayabilirsiniz. Özellikle gözlerinizin yorgunluğuna ıhlamura batırılmış pamuk gerçekten çok iyi gelecektir. Ayrıca göz çevrenizde yer alan bakteri ve çapakları temizlemiş olursunuz. Ihlamura batırılmış pamuk tüm bunlara ek olarak göz altı morluklarınızdan kurtulmanıza da yardımcı olacaktır.

Saçlarınızın Sağlığına İyi Gelecek

ihlamur-sac-sagligi

Ihlamurun saç sağlığına yararları birçok kişi tarafından bilinmektedir. Ihlamur yaprakları ve ıhlamur çiçeklerini birlikte kaynatarak elde ettiğiniz suyu saçlarınızı yıkamakta kullanarak doğal ve parlak görünümlü saçlara sahip olabilirsiniz. Ihlamur suyu ile saçlarınızı yıkamak saçlarınızı güçlendirir ve kafa derinizde oluşan zararlı maddeleri dışarıya atarak kafa derinizi rahatlatır, kafa derinizde olan kaşıntıları giderir. Ayrıca saç derinizi ve saç köklerinizi güçlendirerek saç dökülmesinin önüne geçer.

Ihlamurun Cilde Faydası İnanılmaz

ihlamur-cilde-faydasi

Ihlamurun faydaları arasında az bilinen bir diğer faydası da cilt hastalıklarına karşı birebir olmasıdır. Cilt üzerinde gelişen birçok hastalığa karşı kısmen tedavi amacı ile ıhlamur kullanılmaktadır. Ihlamur yaprakları ve ıhlamur çiçekleri iyice yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Sonrasında lekelerin üzerine bir pamuk yardımı ile uygulanır. Düzenli kullanımda zaman içerisinde cildinizde var olan lekelerin yok olduğunu kendiniz göreceksiniz. Ayrıca ıhlamur ciltte yer alan hücreleri kuvvetlendirir. Cildin yaşlanmasını geciktirerek sağlıklı ve genç bir görünüm sağlar. Yine yaşlılığa bağlı meydana gelen kırışıklıkları düzenli kullanımda azaltır.

Ihlamur Strese İyi Geliyor

ihlamur-stres

Ihlamur sinir sisteminiz üzerinde düzenleyici görev alır. Özellikle ıhlamur yaprakları ile hazırladığınız ıhlamur çayının içerisine biraz karanfil attığınız zaman sinir sisteminiz üzerinde daha etkili olacaktır. Ihlamur çayının sakinleştirici özelliği de vardır. Bu etkileri sayesinde genel olarak sinir sisteminiz üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Strese karşı birebir olduğundan dolayı stres kaynaklı hastalıklardan korunmanızı sağlar. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta gece geç saatlerde fazla demli olacak şekilde tüketmemenizdir. Çünkü gece geç saatlerde fazla demli tüketilen ıhlamur çayı uykusuzluğa neden olabilir. Bundan dolayı akşam saatlerinde tüketilmemesi genel olarak tavsiye edilmektedir.

Hipertansiyona İyi Geliyor

ihlamur-tansiyona-iyi-geliyor

Yine ıhlamurun faydaları arasında yer alan fakat pek fazla bilinmeyen bir yararı. Hipertansiyona karşı iyi geldiği kimileri tarafından onaylanan bir gerçek. Ihlamurun tansiyonu sağlıklı seviyede tutma rolü özellikle hipertansiyon hastaları için yeni yeni duyulmakta.

Kansızlığa Karşı Ihlamur

ihlamur-kansizlik

Birçok alanında uzman doktor tarafından yeni yeni kabul edilen bir diğer ıhlamurun faydası ise kansızlığa karşı birebir olması. Kansızlık rahatsızlığından muzdarip  kişilerin ıhlamur çayını düzenli olarak tüketmesi kansızlık rahatsızlığına karşı iyi gelecektir.

Kalp Sağlığı İçin Ihlamur Tüketimi

ihlamur-kalp

Ihlamur bitkisinin direkt etki olarak kalp sağlığına yararlı olduğunu söylemek zor. Fakat ıhlamur ayının damarlar üzerinde yaptığı olumlu etkiden kaynaklı olarak kalp sağlığına da faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Ihlamur damar tıkanıklıklarının önüne geçiyor. Bu özelliği sayesinde damar tıkanıklığına bağlı olarak oluşabilecek kalp yorgunluğu ve olası diğer kalp hastalıklarının önüne geçmiş oluyor. Ayrıca ıhlamur damar sertliğinin oluşmasını da engelliyor. Metabolizmayı hızlandırarak kan akım hızını arttıyor. Buna bağlı olarak damarların içerisinde oluşabilecek herhangi bir tüm tabakalara engel oluşturuyor. Tabi bu özelliklerine ek olarak kanı kısmen temizleme özelliğini de atlamak yanlış olur.

Ihlamurun Zararları

Ihlamurun zararları nelerdir sorusuna aslında direkt cevap vermek mümkün değil. Çünkü şu zamana kadar yapılan hiçbir araştırma sonucunda ıhlamurun zararları konusunda bir şey bulunamamıştır. Fakat aşırı tüketim veya yanlış tüketim sonucunda bazı problemler ortaya çıkarabilir. Eğer ıhlamurun zararları ile karşı karşı kalmamak istiyorsanız günlük 2-4 gram tüketimi geçmemeye özen gösterin. Bizde sizlere ıhlamurun zararları başlığı altında yanlış ve fazla tüketiminde olası ortaya çıkabilecek zararları listeleyeceğiz.

 • Çok erken veya geç saatlerde tüketilmesi problemler ortaya çıkartabilir. Özellikle gece geç saatlerde tüketilmesi uykusuzluğa neden olabilir.
 • Ihlamur sadece bir defa kaynatılmalıdır. Birden fazla kaynatıldığı zaman herhangi bir faydalı etkisini göremezsiniz. Hatta bazı sağlığa zararlı durumlar açığa çıkabilir. Bu nedenden dolayı sadece bir defa kaynatmaya özen gösterin.
 • Ihlamur çayına tat vermek veya etkisini arttırmak amacıyla kimi zaman balla karıştırılarak içilmektedir. Fakat ballı ıhlamur veya şeker atılmış ıhlamur çayının aşırı tüketimi kilo yapar.
 • Ihlamur kesinlikle kaynar durumda içilmemelidir. Sebebi ise ıhlamurun aşırı sıcaklığı kaynaklı olarak yemek borusu ve ağız içerisinde tahribata neden olabilecek olması.
 • Hamilelikte ıhlamurun aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.  Araştırmalar hamilelik esnasında ıhlamur tüketiminde dikkatli olunması konusunda uyarmaktadır. Sebebi ise ıhlamur tüketiminin aşırıya kaçılması durumunda bebeğin gelişimi üzerinde yan etkilerin ortaya çıkma ihtimali. Hamilelikte ıhlamurun zararları hakkında tam olarak yeterli açıklama bulunmamaktadır. Fakat yine de hamile kadınların ıhlamur tüketiminde aşırıya kaçmaması konusunda dikkatli olması önerilir.
 • Ihlamura alerjiniz varsa da ıhlamurun sağlığınıza zararı olabilir. Bu ıhlamur alerjisi sonucunda derinizde döküntüler ve kızarmalar oluşabileceği gibi idrar yollarınızda bazı sağlık problemleri de oluşabilir.
 • Ihlamur çiçeğinin üzerinde pestisit adı verilen maddeler bulunabilir. Bu maddeler ne yazık ki toksik maddelerdir. Bundan dolayı ıhlamur tüketiminden önce kurutma ve temizlenme işlemlerinden geçirilmiş ıhlamur olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede ıhlamurun zararlarını en az noktaya indirebilirsiniz.
 • Ihlamurun bir diğer zararı ise ağacından kaynaklıdır. Ihlamur ağacının kabuğuna dokunmak cildinizde tahriş ve kaşıntıya neden olabilir.

Ihlamur Nasıl Demlenir

Yemek yedikten sonra siyah çay veya kahve içme alışkanlığınız var ise bu alışkanlığınızı kenara iterek ıhlamur çayı içmeye başlayabilirsiniz. Ihlamur çayı tüketimi ile hem sindirim sisteminizi düzenler hem de ruhsal mental olarak rahatlama yaşayabilirsiniz. Yemekten sonra ıhlamur içmek istiyorsunuz ama ıhlamur nasıl demlenir bilmiyor musunuz? O zaman yazımızın bu başlığı tam size göre. Hadi detaylı olarak ıhlamur nasıl demlenir anlatalım.

 • 2 gram kadar ıhlamur (1  poşet çay ıhlamur)
 • porselen veya cam demlik.
 • 1 su bardağı kadar kaynama sıcaklığına yakın sıcak su

Cam demlik içerisine 2 gram kadar ıhlamur yaprağı koyulur. Sonrasında üzerine 1 su bardağı kadar kaynama sıcaklığına yakın sıcak su eklenir. Sonrasında demliğin kapağı kapatılarak yaklaşık 5 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Demlenen ıhlamur çayı bir kupaya aktarılır.

Ihlamur Ağacı

 • Ihlamur ağacı boyu ortalaması yaklaşık 25 metre kadardır. Fakat bazı ıhlamur ağacı türleri 50 metrelere kadar uzayabilmektedir. Ihlamur ağacı yapraklarının büyüklüğü yaklaşık 5 ile 10 santim arasında değişkenlik göstermektedir. Şekli itibari ile genellikle kalp şeklindedir. Ayrıca görüntü olarak çarpık, uzun sağlı ve kenarları dikenli görünür.
 • Ihlamur türleri küçük yapraklı ıhlamur ağacı ve büyük yapraklı ıhlamur ağacı olarak farklı türlere ayrılır. Ağaçlarda yaz aylarında açan sarı beyaz renklere sahip sarkık ıhlamur çiçekleri çok hoş bir görüntü ve çok güzel bir kokuya sahiptir.
 • Ihlamur ağacı hemen hemen her bölgede ve çoğu iklimde kolaylıkla yetişebilen bir ağaçtır. Bundan dolayı şehir içerisinde yol kenarlarında kolaylıkla rastlayabilirsiniz.
 • Ihlamur çiçekleri içerisinde tanen, şekerler, müsilaj, glikozit, saponin, hesperidin ve uçucu yap bulunmaktadır. Yapraklarının içerisinde de tiliacin isimi verilen bir glikozit ve müsilaj bulunmaktadır. Ayrıca ıhlamur ağacı çok güçlü bir şekilde reçine salgılar.
 • Ihlamurun diğer isimleri ise Tilia, Tilia silvestris, Linden’dır.
 • Meyveleri küre şeklinde görünmektedir. Ayrıca meyveleri tek tohumludur.

Ihlamur Neye İyi Gelir

Aslında yukarıda detaylı olarak ıhlamurun faydaları nelerdir başlığı içerisinde anlatmıştık. Fakat ıhlamur neye iyi gelir liste halinde bir daha incelemek ve bir kerede liste olarak özetlemek istedik.

 • Terlemeyi arttırır
 • Ateşiniz var ise ateşinizin düşmesinde yardımcı olur
 • Öksürüğe karşı çok iyi gelir
 • Gribe, soğuk algınlığı ve nezleye iyi gelir
 • Migren kaynaklı baş ağrılarını hafifletir
 • Kaygıyı azaltır psikolojik rahatlama sağlar
 • Stresi azaltır ve rahatlama sağlar
 • İshal ve kabızlık tedavisinde kullanılır. Bağırsak hareketlerini düzenleyici özelliği vardır.
 • Kan basıncını düşürür. Hipertansiyon hastalarına bu nedenle iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Karaciğer hastalıkları tedavisinde kullanılır
 • Damar sertliğine karşı ıhlamur tüketimi önerilir
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar
 • Kas spazmlarını ortadan kaldırır veya spazmın gücünü azaltır
 • Safra kesesi rahatsızlıklarına karşı kullanılır
 • Boğaz ağrısını ortadan kaldırır. Boğazı yumuşatır
 • Hazımsızlığa iyi gelir. Sindirime yardım eder
 • Kalp çarpıntısını ortadan kaldırır
 • Zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur
 • Mide bulantısına iyi gelir
 • Eller ve ayaklarda oluşan şişliklere karşı ıhlamur banyosu önerilir

Ihlamurun Besin Değerleri

Ihlamurun faydaları konusunda birçok şey anlattık. Peki bu ıhlamurun içerisinde ne var, ıhlamurun besin değerleri nasıl? Nasıl oluyor da neredeyse tüm vücudumuza iyi geliyor.

Birçok vitamin çeşidi açısından ıhlamur gerçekten çok zengin bir bitki. Özellikle bitkisel besinler açısından çok zengin. Kaempferol, flavonoid ve kuerseetin gibi antioksidanlar sayesinde vücudumuzun temizlenmesinde etkisi büyüktür. Ayrıca A vitamini başta olmak üzere demir ve kalsiyum da içermektedir.

Bu besinlere ek olarak içerisinde protein, glikoz da bulunmaktadır.

100 gram ıhlamur içerisin de besin değerleri aşağıda yer aldığı gibidir.

 • Enerji: 40 kcal
 • Karbonhidrat: 6,7 gram
 • Protein: 0,4 gram
 • Yağ: 1,4 gram
 • Kalsiyum: 24 miligram
 • A vitamini: 15,1 miligram
 • Demir: 0,4 miligram

 Paylaş:
ÖNCEKİ YAZI
Ihlamurlar Ne Zaman Çiçek Açar
SONRAKİ YAZI
IHLAMUR ÇAYI YAPILIŞI , IHLAMUR ÇAYI NASIL DEMLENİR?

0 Yorum

BİR CEVAP BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.