15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ihlamurunfaydalari.com 300

Ihlamurlar Ne Zaman Çiçek Açar

Ihlamurlar Ne Zaman Çiçek AçarIhlamur ağacı ne zaman çiçek açar, ıhlamurgiller ailesinden olan ıhlamur ağacının Latince ismi Tilia’dır. Genellikle ılıman iklimlerde yetişen bu ağaçların 30 farklı türü bulunmaktadır. Ülkemizde ise bu 30 türden sadece 3 tanesi doğal şartlarda yetişmektedir. Kafkas ıhlamuru, büyük yapraklı ıhlamur ve gümüş ıhlamuru ülkemizde yetişen ıhlamur ağaçlarıdır. Ihlamur ağacı yetişkinliğe ulaştığında 20 ile 30 metre arasında bir boya sahiptir. Yaprak genişliği ise 5 ile 10 santim arasında değişiklik gösterir. Ihlamur çiçekleri demetler halinde ve genellikle beyaz, sarı renklerde açmaktadır. Kendilerine özgü çok güzel bir kokuları vardır.

Ihlamur Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar

Ihlamur ağaçları diğer ağaçlara oranla daha geç çiçek açmaktadır. Özellikle ülkemizde ıhlamur ağaçlarının çiçek açması haziran sonu temmuz başı gibi olmaktadır. Çiçekler açıp belli bir olgunluğa geldiğinde ise toplanarak kurutulur ve ıhlamur çayı yapımı için kullanılır.

Ihlamur ağaçları ülkemizde ağırlıklı olarak sahil şeridi olan Ege, Akdeniz, Marmara bölgesinde yetişmektedir. Ihlamur ağaçları çok uzun yıllar boyunca yaşayabilir. Oldukça fazla su tutar ve bu sayede diğer ağaçlara oranla daha esnek bir ağaçtır. Çiçeği ise gerçekten çok güzel kokmaktadır. Ihlamurlar çiçek açtığı zaman olan haziran ve temmuz aylarında etrafı güzel kokular sarar. Ayrıca ağaçların büyük ve iri yapraklı olması nedeniyle güzel bir gölgesi vardır. Bu nedenle ülkemizde yetiştirilmesi tercih edilen ağaçlardan biridir. Ihlamur çiçeği çayının sakinleştirici ve dinlendirici özelliği ise tüm bu özelliklerine ekstra olmaktadır.Paylaş:
Kategori:Ihlamur
ÖNCEKİ YAZI
Ihlamur Maskesi Tarifi
SONRAKİ YAZI
Ihlamurun Faydaları Zararları Nelerdir?

2 Yorumlar

  • […] Ihlamur ağaçları yaz aylarında çiçeklenir ve yaydıkları koku muhteşemdir. Ihlamur ağaçlarından toplanan bu güzel kokulu çiçekler kurutulup kış aylarında demlemek için saklanırlar. Ihlamurun faydaları saymakla bitmez , sağlığa ne kadar faydalı bir içecek olduğunu yüz yıllar içerisinde kanıtlamıştır. Fakat aşırı kaynatılan ıhlamur içerisindeki fayda sağlayan etkenleri azaltabilmektedir ve bu yüzden ıhlamur çayı yapılışı ve ıhlamur çayı nasıl demlenir bunları doğru bilmek önemlidir. […]

    CEVAP
  • […] bir bitkidir. Hoş kokulu çiçekler açarak mevsiminde etrafına mükemmel bir koku yayan bitki, haziran – ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır. Bakımı oldukça kolay olan bitkinin sokaklarda ve caddelerde kullanıldığına rastlamak […]

    CEVAP

BİR CEVAP BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.