15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ihlamurunfaydalari.com 300

Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?Ihlamur çayının faydaları saymakla bitmez. Kış aylarında çok daha fazla tüketilen ıhlamur, aslına bakılırsa kişiye her mevsim faydalar sunuyor. Geniş üretim ağı neticesinde kolayca bulabileceğiniz ıhlamur çayına aynı zamanda ekonomik bir fiyat karşılığında erişebilirsiniz. Türkiye’nin neredeyse her şehrinde popüler bir bitki çayı haline gelen ıhlamur çayı, bunu sunduğu yararlara borçlu denilebilir. Peki, Ihlamur çayının faydaları nelerdir?

Doğrudan toksin giderici özelliği ile bilinen ıhlamur, zararlı maddelerin vücut dışına atılmasına katkı sağlıyor. Nitekim bu sayede vücut direncini arttıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren bitki, hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı oluyor. Üstelik soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklar adına korunmanızı sağlamakla kalmayan ıhlamur, hastalıkların atlatılması esnasında da yardımınıza koşuyor. Daha hızlı bir şekilde iyileşmenizi mümkün kılan ıhlamur çayı ile kendinizi sağlıklı hissedebilirsiniz. Üstelik ateş düşürücü etkisi neticesinde viral enfeksiyonların vazgeçilmezi haline gelen ıhlamur, öksürüğü ve balgamı kolayca atmanızı sağlıyor. Daha hızlı bir şekilde toparlanmanıza etki eden çay neticesinde rahatlamanız ve stres atmanız kolaylaşıyor. Zira ıhlamur çayının sakinleştirici etkisi bulunuyor.

Ihlamur Çayının Mideye Faydaları

Özellikle yemeklerden sonra içilen ıhlamur çayı, hazımsızlığa karşı etki etmeyi başarıyor. Tükettiğiniz yiyecekleri daha kolay sindirmenize katkıda bulunan çay, bu esnada kan basıncını düşürücü etki gösteriyor. Rahatlamanıza ve gevşemenize yardımcı olan çay, kaygının azaltılmasında rol üstleniyor. Genel olarak ıhlamur çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kaygıyı azaltır ve stres giderici bir görev üstlenir
 • Öksürüğü hafifletir
 • Balgam söktürücü özelliğe sahiptir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve ateş düşürür
 • İshal tedavisinde yardımcı görev üstlenir
 • Karaciğer rahatsızlıklarının tedavisine destek sağlar
 • Damar sertliği ile savaşır
 • Kas spazmlarını önler
 • Boğaz ağrısını hafifletir
 • Migren ataklarında hafifletici görev üstlenir.

Ihlamur Çayı Ne Kadar İçilebilir?

Ihlamur çayı ne kadar tüketilmelidir?

Fazla tüketilen Ihlamur zararlı mıdır?

Ihlamur çayının faydaları nelerdir sorusu kadar içilmesi gereken miktarı da bir hayli önemlidir. Bilinçsizce tüketilmemesi gereken bitki çayları, belli başlı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu nedenle eğer ağır bir hastalığınız mevcut ise doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım. Günde 1 veya 2 bardak ıhlamur çayı içerek kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Aktardan satın alabileceğiniz ıhlamura poşet çay olarak da erişebilirsiniz.Paylaş:
ÖNCEKİ YAZI
IHLAMUR ÇAYI YAPILIŞI , IHLAMUR ÇAYI NASIL DEMLENİR?
SONRAKİ YAZI
Ihlamur Nelere İyi Gelir?

1 Yorum

 • […] Soğuk algınlığı ve üşütme gibi rahatsızlıklarda iyileşme sürecini hızlandıran ıhlamur, gribin dahi daha hızlı atlatılmasına etki ediyor. Eğer grip ile karşı karşıyaysanız günde 1 – 2 bardak ıhlamur çayı tüketerek vücut direncinizi arttırabilir, hastalığa neden olan viral enfeksiyon… […]

  CEVAP

BİR CEVAP BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.