15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ihlamurunfaydalari.com 300

ihlamur-tohumu

Ihlamur TohumuIhlamur Tohumu, Ihlamur ağacı ülkemizin hemen hemen her noktasında yaygın olarak yetiştirilebilen ve aynı zamanda çok güzel kokulu bir ağaç çeşididir. Ihlamur ağaçları çiçek açma döneminde çevreye çok güzel bir koku saçarlar. Bu koku aynı zamanda rahatlatıcı ve sakinleştirici bir kokudur. Ayrıca ıhlamur ağaçları görüntü olarak da çevreye katkı sunarlar özellikle çiçek açma dönemlerinde muazzam bir görüntüye sahip olurlar.

Ihlamur faydaları ise asıl olarak çiçek ve yapraklarından kaynaklanmaktadır. Ihlamur tohumu ekildiği zaman en güzel ve en hızlı büyümeyi ise ağustos ile eylül arası dönemde yapmaktadır. Ağustos ve eylül ayı arasındaki bu dönemde ıhlamur tohumlarını toplayıp bahçenize veya çevrenize ekebilirsiniz. Eğer ıhlamur tohumu kurumadan önce dikerseniz bir yıl sonrasında ilk filizlerini vermeye başlayacaktır. Fakat tohum kurursa filizlenmesi bir sonraki yılı bulacaktır.

Ihlamur tohumunun filizlenmesi için ılık bir ortam şarttır. Ihlamurun tohumu dışında çiçeklerini taze bir şekilde toplayıp kuruttuktan sonra sıcak bir şekilde afiyetle içebilirsiniz. Bu ıhlamur çiçeği çayı ile gergin, stresli ve yoğun günlerin sonunda sizleri rahatlatacaktır. Ayrıca kadınların adet haftası süresince sıkça tüketmesi adet sancılarını azaltacak ve sakinleştirecektir. Ayrıca iyi hissetmelerini de sağlayacaktır.

Ihlamur çayı tam bir ilaç gibidir. Hastalıklara karşı mücadele de vücudunuzun bağışıklık sistemine yardımcı olacaktır. Özellikle soğuk algınlığı, nezle, öksürük, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı birebirdir. Halsizlik ve yorgunluğa karşı vücudunuzu rahatlatacak ve dinlendirecektir. Kış ayları içerisinde dolabınızda yer alması gereken bitki çayları arasında kesinlikle yer almalıdır.

Ihlamur çiçeği ve yapraklarını elleriniz ile taze bir şekilde toplayıp kurutma şansınız yoksa marketlerden ve baharatçılardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ihlamur tohumu da aynı şekilde birçok yerde satılmaktadır. Fiyatı ise gayet uygundur. Ayrıca ıhlamur tohumunu ezerek saç bakım ve cilt bakım maskesi de yapabilirsiniz. Sıcak suyun içerisine bir miktar ıhlamur tohumu atıp yaklaşık 15 dakika boyunca kaynatın. Sonrasında ılımasını bekleyin. Sonrasında ise şampuanın ardından suyla durulayıp saçlarınızı kurutun. Ihlamur ile hazırlanan bu bakım saçlarınıza çok güzel bir koku verecektir. Aynı zamanda bu ıhlamur tohumu ile hazırlanan öz ile saçlarınız daha parlak bir hal alacak ve daha yumuşak saçlara kavuşacaksınız.

 Paylaş:
Kategori:Ihlamur
ÖNCEKİ YAZI
Ihlamur Kaynatma
SONRAKİ YAZI
Ballı Ihlamur Tarifi Ve Faydaları

0 Yorum

BİR CEVAP BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.