15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ihlamurunfaydalari.com 300

Ihlamur Ne Zaman Çiçek Açar?Ihlamur Ne Zaman Çiçek Açar? Bulunduğu bölgede mükemmel bir kokunun var olmasını sağlayan ıhlamur ağacı, günümüzde sıkça tercih edilen türler arasında yer alıyor. Buna neden olan faktörlerin başında ise elbette bitkinin çay olarak tüketilmesi denilebilir. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez bitki çayları arasında bulunan ıhlamur, taze olacak şekilde tüketildiğinde doğrudan sağlığa fayda sağlıyor. Ihlamur toplamak isteyenlerin bu noktada sordukları farklı sorular bulunuyor. Örneğin ıhlamur ne zaman çiçek açar?

Ilıman iklimi seven ıhlamur, özellikle haziran ve temmuz ayları içerisinde çiçek açmaya başlar. Bu esnada etrafa koku yayan ağaç, aynı zamanda gölge yapıcı etkisi nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Ihlamur toplamak için yaz ayları oldukça güzel bir döneme denk geliyor denilebilir. Bu açıdan taze bir biçimde ıhlamur bitkisini toplayabilir ve kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Günümüzde yaygın üretim sahasının varlığı ise ıhlamuru her mevsim tüketilebilen bir bitki çayı haline getiriyor.

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun çay olarak tüketilmesi, Türkiye’nin neredeyse her yerinde rastlanılabilen bir durumdur. Kış aylarında artan tüketim ise ıhlamurun sağladığı faydalardan kaynaklanıyor. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruma görevi üstlenen bitki, aynı zamanda bu hastalıkların daha kolay ve hızlı atlatılmasına da yardımcı oluyor. Stresi azaltıcı etkisi sayesinde kişiye sakinlik ve dinginlik katan çay, ayrıca soğuk kış günlerinde sıcak içecek isteğini karşılıyor.

Vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olan ıhlamur, bu özelliği neticesinde kişinin daha sağlıkla kalmasına katkıda bulunuyor. Zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştıran ıhlamur, çok daha dinç hissetmenizi sağlarken aynı zamanda hastalıklara karşı korunmanıza etki ediyor. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmeyi başaran bitki, ayrıca çarpıntı ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları da kontrol altına alma özelliğine sahip.

Ihlamur Ne Kadar Tüketilmeli?

Ihlamur Ne Kadar Tüketilmelidir? Fazlası zararlı mı?

Bitki çaylarının genellikle yoğun miktarda tüketilmemesi tavsiye ediliyor. Ihlamur için de benzer durum geçerli denilebilir. Günde 1 veya 2 bardak, yemeklerden sonra ıhlamur çayı içebilirsiniz. Toksinleri atmanızı sağlarken aynı zamanda tükettiğiniz yiyecekleri sindirmenize de yardımcı olan ıhlamur, hazımsızlık gibi durumlara dahi etki etmeyi başarıyor.Paylaş:
ÖNCEKİ YAZI
Ihlamur Zayıflatır mı?
SONRAKİ YAZI
Ihlamur Soğuk İçilir mi?

0 Yorum

BİR CEVAP BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.