15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ihlamurunfaydalari.com 300

Hibiskus Bitkisi Nedir ve Faydalı mıdır?Hibiskus Bitkisi Türkiye’nin farklı bölgelerinde farklı isimler ile anılır. Amber çiçeği veya Gülhatmi en sık kullanılan Hibiskus bitkisi yöresel isimlerindendir.

Hibiskus Bitkisinin yardımcı olduğu rahatsızlıklar ;

  • Yüksek tansiyon ve kan şekerinin düzenlenmesinde,
  • İyi huylu kolesterolün yükseltilmesinde

Hibiskus Bitkisinin yardımcı bir bitkidir ve ilaç değildir. Bahsettiğimiz rahatsızlıklara sahip hastalar öncelikle doktorlarının yazdığı ilaçları tüketmelidir , Hibiskus Bitkisi yardımcıdır.

Hibiskus Bitkisi Antioksidandır

Hemen hemen bütün bitkilerin antioksidan özelliği vardır ama bazı bitkilerde bu oran yüksektir. Hibiskus güçlü bir antioksidandır. Hibiskus Bitkisinin bir çok rengi mevcuttur. Beyaz – kırmızı – mavi – turuncu ya da kırmızı beyaz şeklinde olabilirler. En kabul gören Hibiskus koyu kırmızı renkte olandır. Hibiskus alırken önce kurutulmuş olan hibiskustan bir parça ağızımıza alır ve tadına bakmamızda fayda var çünkü dilinizin üzerinde ekşi bir tat bırakmıyorsa raf ömrünü doldurmuş ya da uygun toprakta yetişmemiş olabilir.

Koyu kırmızı olarak seçtiğimiz hibiskusun en alt kısımlarında bulunan taç yaprakları akciğer kanseri ve diyabet hastalıklarına özellikle faydalı gelmektedir , bu yüzden alırken bir başka dikkat etmemiz gereken çiçeğin taç yapraklarının olduğuna dikak etmelisiniz.

Akciğer kanseri hastalarının günde en az 2 bardak hibiskus çayı tüketmeleri önerilir fakat kesinlikle 3 bardağı geçmeden tüketilmelidir.

Hibiskus Bitkisinde Bol Bol Demir bulunur

Hibiskus Bitkisi’nin bir diğer özelliği yetiştiği topraktaki demir ve magnezyumu çekmesi ve hatta bir kaç yıl içerisinde toprakta demir ve magnezyum bırakmamasıdır. Toprakta demir ve magnezyum kalmasada hibiskus yine  yetişir fakat faydası yok denilecek kadar azdır. Hibiskus aynı zamanda bünyesinde malik asit bulundurur , bu yüzden hibiskus etkili bir laksatiftir.

Faydaları ;

  • Bağırsaktaki gazı düzenler ve alır,
  • Şişkinlik şikayetine iyi gelir,
  • Damar sertliğine karşı önleyicidir,
  • Soğuk algınlığında veya ateş düşürücü olarak yardımcıdır

Fakat yukarıda da yazdığımız gibi yetiştiği toprakta demir ve magnezyum olmalıdır yoksa yetersiz hibiskus bitkisinden yapılan kür’ün hiç bir faydası olmayacaktır.

Kullanılmaması gereken durumlar ;

  • Guatr ve tiroid şikayeti olanlar,
  • Ağır metal içeren topraklarda yetişmekte olan hibiskusların kullanılmaması ve hasat edilmemesi gerekir.

Makalemizde yazılanlar kesinlikle bir tedavi özelliği taşımaz , rahatsızlık durumunda önce doktorunuza gidiniz!Paylaş:
Kategori:Diğer Bitkiler
ÖNCEKİ YAZI
Ihlamurun Faydaları
SONRAKİ YAZI
Ihlamur Nasıl Demlenir

0 Yorum

BİR CEVAP BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.