15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ihlamurunfaydalari.com 300

ihlamur-kaynatma

Ihlamur KaynatmaIhlamur kaynatma konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz bilmiyor musunuz? Ihlamur kaynatma nasıl yapılır konusunda detaylı bilgiye sahip olmak için makalemizi kesinlikle okumanızı öneririz. Bildiğiniz gibi ıhlamur çayı yaz aylarının vazgeçilmezidir. Bizde sizlere en güzel ıhlamur çayını yapabilmeniz adına ıhlamur çayı kaynatma konusunda en güzel tarifi paylaşacağız.

Ihlamur Kaynatma

Ihlamur kaynatma için ilk olarak; bir tatlı kaşığı kadar iyice kıyılmış ıhlamur yaprağı bir bardak kadar kaynatılmış suyun içerisine atılır. Yaklaşık ıhlamur kaynatma süresi 1-2 dakika kadardır. Yani kaynamış suyun içerisine attığınız bir tatlı kaşığı ıhlamur ile beraber suyu 1-2 dakika kadar daha kaynatmalısınız. Sonrasında ıhlamur kaynatma işlemi sonlanmış olur. Kaynayan ıhlamuru 5 dakika kadar demlenmek için bir kenara koyun. 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlenme işlemi bittikten sonra içerisinde olan ıhlamur parçacıklarını süzerek içebilirsiniz. Biraz bal ile tatlandırabilirsiniz. Ihlamur kaynatma ve demlenme işlemi tamamlandıktan sonra içiniz. Soğumasını beklemeyin sıcak için daha faydalı olacaktır.

  • Bir bardak kadar su iyice kaynatılır. İçerisine bir tutam kadar ıhlamur çiçeği atılır. 5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Günde 2-4 bardak kadar içilebilir. Ihlamur çiçeği içerisinde yer alan saponin maddesi balgam söktürücü ve solunum yolları yumuşatıcı etkiye sahiptir.
  • Eşit miktarlarda ıhlamur yaprağı, murver çiçeği ve papatya karıştırılır. Yapılan bu karışımdan 2 tatlı kaşığı kadar karışım yaklaşık 2 su bardağı kadar kaynamakta olan suya atılır. Karışım su ile beraber 1-2 dakika kadar daha kaynatılır. Ihlamur kaynatma işlemi bittikten sonra 5 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Sonrasında soğumasına izin verilmeden sıcak halde içilir.
  • Klasik ıhlamur çayı hazırlanır. Ihlamur kaynatma ve demleme işlemi tamamlandıktan sonra içerisine bir miktar süzme bal ve süt karıştırılarak içilir. Ihlamur çayı mide salgısını arttırarak sindirimi kolaylaştırır. İçerisine ekleyeceğiniz süt ve bal ise mide ülseri gibi rahatsızlıklar için midenizi rahatlatacaktır.
  • Eğer ciddi baş ağrılarınız var ise ıhlamur çiçeği, lavanta, melisa bitkisi ve kediotu kökü eşit miktarlarda karıştırılır. Sonrasında oluşturulan bu karışım kaynar suya atılır. Yaklaşık 2 dakika kaynatılır. Sonrasında 5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Günde 1 bardak kadar bu karışımı tüketmeniz baş ağrılarınıza çok iyi gelecektir.
  • Ihlamur, papatya, kuşburnu, hatmi ve nane eşit miktarlarda ince bir şekilde kıyılarak karıştırılır. 1 bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı olacak şekilde eklenir. 1-2 dakika beraber kaynatılır sonrasında 5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Sonra karışımın taneleri süzülür. Biraz bal ile tatlandırarak sıcak bir şekilde içebilirsiniz. Bağışıklık sistemi konusunda büyük yararı olacaktır.
  • 1 adet ayva ve 1 adet elmayı alın. İyice yıkadıktan sonra 4 er parçaya bölün. Sonrasında kaynamış olan suyun içerisine atın. İçerisine biraz da ıhlamur ekleyin. 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ayvalı ıhlamur çayı faydaları saymakla bitmez. Ama dilerseniz ayvalı ıhlamur çayı faydaları yazımızdan öne çıkan yararlarını okuyabilirsiniz.

Ihlamur kaynatma bu kadar basit. Birçok farklı ıhlamur kaynatma yöntemini de sizlere verdik. Her biri birçok farklı fayda sağlarken damak zevki olarak da birçok farklı seçenek sunmakta. Ihlamur kaynatma konusunda düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.Paylaş:
ÖNCEKİ YAZI
Ayvalı Ihlamur Çayı Faydaları
SONRAKİ YAZI
Ihlamur Tohumu

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.