15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ihlamurunfaydalari.com 300

Ihlamur Soğuk İçilir mi?Özellikle kış aylarında tüketim oranı artan ıhlamur, hem hazırlanmasında hem de satın alınmasında çeşitli konulara dikkat edilmesini gerektiriyor. Rafta uzun süre kalan bitkinin ne yazık ki faydaları bulunmuyor. Bunun yerine daha çok taze ıhlamurun tüketilmesi gerekiyor. Peki, doğru bir biçimde demlenerek içilen ıhlamur soğuk içilir mi?

Ihlamur çayı her ne kadar sevilen bir içecek olsa da sıcak içildiğinden dolayı belli başlı kişilerin uzaklaşmasına neden oluyor. Özellikle yaz mevsiminde sıcak bir çay içmektense daha soğuk içeceklerin tercih edildiği bir gerçek. Bunun yanında bazı kişiler ıhlamuru soğuk içmeyi tercih ediyor. Yaz ayları için bu durum güzel gibi gözükse de sakıncalı olabilmektedir.

Ihlamur Tazeyken İçilmeli

Konu hakkında uzmanların çoğunluğu, ıhlamurun bekletilmeden tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Doğru şekilde demlediğiniz ıhlamuru soğumasını beklemeden içmeniz son derece önemlidir. Bekletilen ıhlamur çayı, ne yazık olumlu etkisini kaybedecektir. İkinci bir demleme işleminde veya uzun süre bekletilen çayda yeterli miktarda mineral ve vitamin bulunmaz.

Ihlamur, mineral ve vitamin açısından son derece zengin bir bitkidir. Eğer bitkiden tam anlamıyla faydalanmak istiyorsanız sadece 1 kez demleme işlemi yapmanız ve akabinde çayı tüketmeniz gerekiyor. Birden fazla kez demleme işlemi yapılmaması gerektiği gibi çayın kaynatılmaması da önem teşkil ediyor. Kaynatılma işleminde bitkinin yararları kaybolabilmektedir.

Ihlamur Nasıl Hazırlanır?

Ihlamur Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle taze ıhlamur satın aldığınızdan emin olmalısınız. Bazı aktarlar ne yazık ki rafta uzun süre beklemiş olan ıhlamurları satabiliyorlar. Nitekim bu tarz bir ıhlamurdan yararlanmanız pek mümkün gözükmüyor. Bunun yerine taze ıhlamur satın almalısınız. Kokusundan ve renginden anlayabileceğiniz taze ıhlamur, çok daha canlı olur. Ayrıca koku anlamında da yoğun bir aromatik koku hakimdir.

Kaynattığınız suyu birkaç dakika dinlendirdikten sonra satın aldığınız taze ıhlamur üzerine dökün. 10 dakikalık bir demleme süresinden sonra çayı sıcak bir şekilde tüketebilirsiniz. Ihlamur soğuk içilir mi sorusunun cevabı ne yazık ki olumsuzdur. Ancak sıcak içemiyorsanız en azından ılık içmeyi deneyebilirsiniz. Böylelikle hem bitkinin faydalarından yararlanabilir hem de daha ılık bir çay tüketebilirsiniz.Paylaş:
ÖNCEKİ YAZI
Ihlamur Ne Zaman Çiçek Açar?
SONRAKİ YAZI
Ihlamur Bitkisi Nedir?

0 Yorum

BİR CEVAP BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.