15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ihlamurunfaydalari.com 300

Ihlamur Bitkisi Nedir?Ülkemizde çay olarak yüksek tüketim oranına sahip olan ıhlamur bitkisi, kokusu ve sağladığı faydalar ile epey popüler bitkiler arasında yer alıyor. Sakinleştirici ve tedavi edici özellikleri ile birçok kişinin günlük olarak tüketmekte olduğu bitki, günümüzde yurt dışına da ihraç ediliyor. Peki, bu denli popüler olan ıhlamur bitkisi nedir?

Ihlamurgiller familyasından olan ıhlamur, beyazımsı – sarı renkte olan bir bitkidir. Hoş kokulu çiçekler açarak mevsiminde etrafına mükemmel bir koku yayan bitki, haziran – ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır. Bakımı oldukça kolay olan bitkinin sokaklarda ve caddelerde kullanıldığına rastlamak mümkündür. Hem güzel bir görüntü oluşturan hem de kokusu ile büyüleyen bitki, dönemsel bazda toplanarak tüketilebiliyor.

Ihlamur Bileşenleri Nelerdir?

İçeriğinde manganez, tanen, saponin ve C vitamini gibi bileşenler barındıran ıhlamur, özellikle kış aylarının vazgeçilmez çaylarından bir tanesidir. Doğrudan soğuk algınlığına iyi gelen bitki, sadece tedavi edici bir özelliğe sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda hastalık önleyici bir görev de üstleniyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve hastalıklara karşı direnç kazanabilmek adına ıhlamur çayı tüketebilirsiniz.

Azami bir sene yaşayan ıhlamur, filizden büyür. Meyveleri tek tohumlu olan bitkinin süs ağacı olarak kullanıldığına rastlayabilirsiniz. Buna etki eden en büyük faktör ise bitkinin sahip olduğu renkler gösterilebilir. Yeşil ve sarı tonlarının hakim olduğu ıhlamur çiçekleri ferah bir görünüm oluşturur.

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları nelerdir?

Balgam söktürücü etkisi nedeniyle öksürüğe iyi gelen ıhlamur, çay olarak tüketildiği takdirde boğazın yumuşamasına yardımcı olur. Burada çayın çok sıcak içilmemesi gerekir. Özellikle iltihaplı boğaz yapısına yüksek sıcaklık oranının zarar verebileceği unutulmamalıdır. Doğrudan bağışıklık sistemini güçlendiren ıhlamur, sakinleştirici bir etkiye de sahiptir. Özellikle sinir ve stres gibi duygu durumlarına iyi geldiği bilinmektedir.

Uykusuzluğa dahi bir hayli iyi gelen ıhlamur, yatmadan önce içildiği takdirde daha sağlıklı bir uyku kalitesi elde etmeye yardımcı olur. Gribal enfeksiyonlara karşı kişiyi koruyan ıhlamur, hastanın daha hızlı toparlanmasına destek sağlar. Böylelikle viral enfeksiyonlarda da ıhlamur çayının bolca tüketilmesi tavsiye edilir. Hali hazırda hazımsızlığa da iyi gelen bitki, böylelikle mide içerisindeki dengenin sağlanmasında etkin bir görev üstlenir.Paylaş:
ÖNCEKİ YAZI
Ihlamur Soğuk İçilir mi?
SONRAKİ YAZI
Ihlamur Gribe İyi Gelir mi?

0 Yorum

BİR CEVAP BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.