15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ihlamurunfaydalari.com 300

Ihlamur Nelere İyi Gelir?Türkiye genelinde pek çok kişinin severek tükettiği ıhlamur, bir bitki çayından çok daha fazlası olma özelliği gösteriyor. Doğru demleme ile birlikte ıhlamur bitkisinin sağladığı pek çok faydadan yararlanmak mümkün. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez çayları arasında da gösterilen ıhlamur, içimizi ısıtan ve bizi hastalıklara karşı koruyan bir mucize olarak tanımlanabilir. Peki, ıhlamur nelere iyi gelir?

Geçmişten bu yana ıhlamurun kış aylarında daha sık tercih edilmesinin en önemli nedeni, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara iyi gelmesinden kaynaklanıyor. Sadece tedaviye yardımcı olma özelliği göstermekle kalmayan ıhlamur, kişinin savunma mekanizmasını güçlendirerek hastalıklara karşı dirençli hale gelmesine katkıda bulunuyor. Çeşitli viral enfeksiyonlarda ve soğuk algınlığı gibi görece daha basit rahatsızlıklarda, uygulanan tedaviyi destekleyen ıhlamur, daha hızlı iyileşme göstermenizi sağlıyor. Tüketilen ilaçların yanında günde 1 veya 2 bardak ıhlamur içerek direncinizi arttırabilir, hızlı bir şekilde kendinizi toparlayabilirsiniz.

Ihlamurun İyi Geldiği Hastalıklar

Genellikle hasta olunca ıhlamur tüketme yoluna giden kişiler, günlük rutinlerinin arasına ıhlamuru ekleyerek bu bitkiden çok daha etkili bir şekilde faydalanabilirler. Ihlamurun iyi geldiği hastalıklar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Grip
 • Nezle
 • Soğuk algınlığı
 • Öksürük
 • İshal
 • Kas spazmları
 • Çarpıntı
 • Hazımsızlık
 • Damar sertliği
 • Migren
 • Yüksek ateş

Bireyin vücudunda yer alan enfeksiyonu daha hızlı dışarı atmasını sağlayan ıhlamur, bu durumu toksin giderici etkisine borçludur. Zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olan bitki, bu sayede direncinizi arttırmanıza ve daha sağlıklı kalmanıza etki ediyor. Boğaz yumuşatıcı etkisi neticesinde özellikle öksürük ve balgam gibi hayat kalitesini düşüren durumlarda da tercih edilen ıhlamur, kısa sürede toparlanmanıza yardımcı oluyor.

Yüksek Tansiyonda ve Kalp Çarpıntısında Ihlamur

Yuksek-Tansiyonda-ve-Kalp-Carpintisinda-ihlamur

Yüksek Tansiyonda ve Kalp Çarpıntısında Ihlamur

Ihlamur nelere iyi gelir sorusuna karşılık gelen bir diğer cevap ise yüksek tansiyon olarak verilebilir. Doğrudan tansiyonun normal seviyede seyretmesine katkıda bulunan bitki, aynı zamanda kalp çarpıntısını önleyici ve düzenleyici bir etkiye sahiptir. Gün içerisinde rahatça hareket etmenize ve sakin kalmanıza katkıda bulunan bu etki, strese bağlı çarpıntı yaşayan kişilerde son derece fayda sağlıyor.Paylaş:
ÖNCEKİ YAZI
Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?
SONRAKİ YAZI
Ihlamur Poşet Çay Tavsiyeleri

0 Yorum

BİR CEVAP BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.